Bizden Haberler

12 Nisan 2011 Salı 10:58:00
Singer Dikiş Makinesi

Singer Tarihçesi

Dikiş makinası bugüne kadar icat edilmiş bir kaç yararlı şeyden biridir ve temelinde bir aşk öyküsü vardır.Isaac Merritt Singer karısının elleriyle bitmek ,tükenmek bilmeyen dikiş uğraşını görür ve onu bu dertten kurtarmanın yollarını arar.Ve karısını olan aşkın bir sonucu olarak dikiş makinasını icat eder.Böylece eşinin üzerindeki bu gereksiz yükü azaltır.

 

Merritt Singer bu sayede sadece karısının değil , bu makinayı satın alabilecek herkesin yükünü azaltmış olur.

 

Isaac Merritt Singer, ilk düz dikiş makinesini 1850 yılında Boston'da ürettikten sonra ,dikiş makinesinin patentini, 12 Ağustos 1851' de aldı ve o günden itibaren Singer, en popüler dikiş makinesi oldu. Singer'in icadından önce dikiş makineleri ağır ve hantaldı, kullanımı zahmetliydi, sık sık bozulurdu, güvenilmezdi. Singer'le birlikte dikiş makinesi hafifledi, taşıması da kullanması da kolaylaştı. Üstelik çok sağlamdı ve geniş bir teknik destek kadrosu hep hazırdı, güvenilirdi.

 

Isaac Singer New York'lu avukat Edward B. Clark, I.M. Singer & Company adlı şirketi 1851'de kurdular ve  Singer fabrikası 1853'te New York'a taşındı.

 

1857'de New York'ta ilk genel merkez ve mağaza açıldı. 22 patent sahibi, yılda 20.000 dikiş makinesi satan Singer, 1863'te anonim ortaklığa dönüştü. 1958'de Singer hisseleri New York borsasına girdi.

 

1867'de İngiltere Glasgow'da üretilmeye başlanan Singer, ilk deniz aşırı firma oldu.

 

Dünyada ilk taksitli satışı başlatan Singer sayesinde dikiş makinesine bütçesi yetmeyenler de makine sahibi oldu. Amerika'dan Rusya'ya milyonlarca kişinin kullandığı Singer, bir dünya markası oldu ve herkes tarafından tanındı.

 

Singer, seri üretilen, kitlesel tanıtımla tanıtılan, kişisel pazarlama ile satılan, herkes tarafından satın alınabilen ama en önemlisi "işlevsel" ilk ev aleti oldu.

 

Singer, 1850'lerde ABD'den sonra Avrupa'da da üretime başlayan ilk çok uluslu/global şirket oldu. Singer'in New York'taki Şirket Merkezi, döneminin en yüksek gökdeleniydi.

 

Singer, pazarlamada "jingle" kullanan ilk firmalardan biri oldu. Singer'i tanıtmak amacıyla beste1enen MERRY SINGER adlı şarkı Singer'in bilinirliğine büyük katkıda bulundu.

 

Singer, tüketicinin nabzını tutarak taleplere uygun ürün tasarlayan; dünyadaki ilk elektrikli dikiş makinesini, ilk elektrikli süpürgeyi, ilkhafızalı dikiş makinesini (Touch Tronic 2001), ilk bilgisayarlı dikiş makinesini, Game Boy teknolojisi ile çalışan ilk dikiş makinesini (Izek) üreten ilk firma oldu.

 

Singer dikiş makinesinin küçük bir atölyede başlayan serüveni, bugün ileri teknolojiyle donatılmış, "dikiş diken bilgisayarlara" dönüşmüş durumda. Merkez ofisi New York'ta bulunan Singer, bugün dünyada 23 merkez üzerinden 150 ülkede yaklaşık 17 bin çalışanıyla aktif satış yapıyor. 156 yıldır, "dikiş makinesi" ile eş anlamlı olan Singer dünyada da sektöründe lider konumdadır

 

Singer Türkiye tarihinin en önemli görgü tanığı

 

İlk Singer dikiş makinesi Türkiye'de 1886 yılında satıldı. Şirket, ilk mağazasını 1904 yılında, fabrikayı ise 1959'da açtı.

 

Singer, Türkiye'de bayilik açan ve fatura kesen ilk yabancı şirket oldu.

 

Singer "doğrudan pazarlarma" yöntemlerini kullanan ilk firma oldu; Türkiye'de satıcılar yıllarca Singer dikiş makinelerinin nasıl kullanılacağını göstermek ve anlatmakla görevli öğretmenler ve teknisyenlerle dağ köylerine kadar gittiler.

 

Singer, Türkiye'de "izinli pazarlama yöntemi"ni kullanan ilk fırma oldu; tüketicinin iznini alarak, akşamları ev ziyaretleri ile ürün tanıtımı ve satış yaptılar. "Yetkili satıcı" modelini Türkiye'de ilk uygulayan şirketlerden biri yine Singer oldu.

 

Türkiye'de kullanma klavuzunu hazırlayan, yaygın servis hizmeti veren, "garanti kuponu" uygulamasını başlatan, dikiş-nakış konusunda eğitim veren, Türk halkını gaz sobası ve ocak ile tanıştıran ilk kurum oldu. Ayrıca Singer, Türkiye'nin önde gelen bütün konfeksiyon markalarının tarihinde de pay sahibidir.

 

Bugün, Türkiye dikiş makinesi pazarının lideri Singer, yaklaşık 1000 bayii ile sektöründe lider konumda. Genel merkezi İstanbul, Küçükyalı'da bulunan Singer Türkiye, ürünlerini Çin ve Brezilya’da bulunan Sınger  fabrikalarından temin etmektedir.

 Felsefesi "kalite, eğitim, servis" olan Singer, çalışan bayanları geleneksel el sanatlarımızı hobi olarak sürdürmeye, ev hanımlarını ise üretime ve ekstra kazanca yönlendirmek üzere Türkiye çapında dikiş, nakış, patchwork alanlarında eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor.

 

Singer'in bayilerde, Halk Eğitim Merkezleri'nde ve belediye kurslarında açtığı 1,000'den fazla kursta, her yıl 100,000 öğrenci eğitim görüyor. Singer, bugün Amerika ve Avrupa'da son derece büyük ilgi gören dikiş, nakış ve patchwork gibi hobilere olan ilginin, el sanatları açısından benzersiz bir kültüre sahip olan ülkemizde yeniden canlanmasını arzu ediyor. Tüm dünyada özellikle çalışma yaşamı içinde bu güzelliklerden uzak kalan bayanlar, bu hobiler sayesinde hem ruhlarını dinlendiriyor, hem yeteneklerini gün ışığına çıkarıyor hem de katıldıkları kurslarda yeni dostlar ediniyor.

 

Singer, 2004 yılında, Türkiye'ye gelişinin 100. yılını kutladı. Singer, Türkiye'de Osmanlı İmparatorluğu'ndan Cumhuriyet Dönemi'ne kadar uzanan yolun, Türkiye'nin geçirdiği bütün değişimlerin ve çağdaş bir ülke olma yolunda attığı tüm adımların en önemli tanıklarından ve destekçilerinden biri.

 

Bugün Türkiye'de milyonlarca evde bulunan ve nesilden nesile geçen Singer dikiş makineleri çeyizdir, mirastır. Singer dikiş makineleri ve kabineler daima yüksek yaşam standardının önemli göstergelerinden biri olmuştur.

 

Singer dünyada olduğu gibi Türkiye'de de birçok ilke imza attı.

 

Singer Türkiye'de pek çok halkla ilişkiler yöntemini uygulayan ilk fırmadır: bayrak veya asker üniforması diken Türk kadınlarının resimleri ile tasarlanmış kartpostallar; ücretsiz dikiş-nakış kursları, bayanlara ücretsiz dikiş-nakış modelleri, takvimler ve birçok promosyon materyali gibi. Singer aynı zamanda bayanların dikiş öğretmenidir. İlki New York'ta 1927'de açılan ücretsiz kursları Singer Türkiye'de  1930'dan beri düzenlemektedir.

 

Türk tüketicisinin talebini karşılamada ne kadar titiz olduğunun kanıtı olarak Singer, Türk halkının nakış merakını dikkate alarak, 8 mm. 'ye kadar zigzag yapabilen ve geleneksel Türk motiflerinin kolaylıkla uygulanmasına imkan sağlayan, sadece Türkiye'ye özgü bir modelolan 1301 Süper Yoknaz'ı üretti. Bu, Singer'in Türk halkına ilk jesti değildi. 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanı üzerine Singer, Türk tüketicisinin ruhuna da hitap etmek istemiş ve "Hürriyet" adını verdiği modelini, sırf bu olayı kutlamak üzere üretmişti.

 

 Türkiye'nin geçirdiği tüm değişimler sırasında Singer bir konunun önceliğini hep korudu: koşulsuz müşteri memnuniyeti. Türk halkı ile kesintisiz iletişim kuran, ihtiyaçlarını takip eden Singer, uygun fiyatlı ürünleri, yaygın servis desteği ve ücretsiz eğitim programları ile ülkenin her köşesinde tüketicinin hep yanında oldu, her zaman yanında olmaya da devam edecek.

 

     Singer, sadece ürünleriyle değil özellikle verdiği eğitimlede hep Türk halkının daha iyi yaşaması için çalıştı. Bu tarihi paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Singer gelecekte de Türkiye'nin değişmez markası olmaya devam edecek.
 

SINGER'İN DÜNYADA "İLK"LERİ

 

Singer, seri üretilen, kitlesel tanıtımla tanıtılan, kişisel pazarlama ile satılan, herkesin satın alabildiği, arna en önemlisi "işlevsel" ilk ev aleti oldu.

Singer, 1850'lerde ABD'den Avrupa'ya sıçrayan ve orada da üretime başlayan ilk çok  uluslu/global şirket oldu.

Singer, dünyada taksitli satışı hayata geçiren ilk şirket oldu.

Singer, tüketicinin nabzını tutarak taleplere uygun ürün tasarlayan ilk marka oldu. (1933'te ürettiği Featherweight "Tüy Siklet" dikiş makinesi 33 yıl boyunca üretildi.)

Singer, pazarlamada "jingle" kullanan ilk firmalardan biri oldu. Singer'in New York'taki merkez binası, döneminin en yüksek gökdeleniydi.

Dünyadaki ilk elektrikli dikiş makinesini üretti.

Dünyadaki ilk elektrikli süpürgeyi üretti. Böylece tasarım ve üretim gücünün dikiş makinesiyle sınırlı olmadığını gösterdi.

Dünyadaki ilk hafızalı dikiş makinesini üretti. (Touch Tronic 2001) Dünyadaki ilk bilgisayarlı dikiş makinesini üretti.

Dünyada Game Boy teknolojisi ile çalışan ilk dikiş makinesini üretti. (Izek)

SINGER'İN TÜRKİYE'DE "İLK"LERİ

 

 

Singer, Türkiye'de bayilik açan ilk yabancı şirket oldu.

inger "Doğrudan Pazarlarna" yöntemlerini kullanan ilk fırma oldu. (Dikiş makinelerinin nasıl kullanılacağını göstermekte görevli öğretmenler ve teknisyenlerle dağ köylerine kadar giden satıcılar, yıllarca Singer dikiş makinelerini bu yolla sattılar.)

Singer Türkiye'de "izinli Pazarlama Yöntemi"ni kullanan ilk fırma oldu. (Tüketicinin iznini alarak, örneğin akşamlan ev ziyaretleri ile ürün tanıtımı ve satış yaptılar.)

Türkiye'de fatura kesen ilk yabancı fırma oldu.

Türkiye'de ilk kez kullanma kılavuzu hazırlayan fırma oldu. "Yetkili Satıcı" modelini Türkiye'de ilk uygulayan şirketlerden biri oldu. Türkiye'de ilk yaygın servis hizmetini veren fırma oldu.

Türkiye'de "Garanti Kuponu" uygulamasını başlatan ilk firma oldu. Dikiş-nakış konusunda eğitim veren ilk kurum oldu. Türk halkı gaz sobası ve ocak ile de Singer sayesinde tanıştı.

150 YILIN KİLOMETRE TAŞLARI

 

1850

Isaac Merritt Singer, ilk düz dikiş makinesini Boston'da üretti. Bunun için 40 dolar borçlandı.

 

1851

Isaac Singer ve New York'lu avukat Edward B. Clark, I.M. Singer & Company'i kurdular.

 

1853

Singer fabrikası New York'a taşındı. İlk üretilen makineler 100 dolara satılmaya başlandı.

 

1855

Paris'te açılan dünya fuarında Singer dikiş makinesi birincilik ödülü kazandı.

 

1856

Edward Clark, taksitli satış fikrini ortaya attı ve uygulamaya başladı. Turtleback (Kaplumbağa Sırtı) isimli, daha hafif bir dikiş makinesi modeli piyasaya sunuldu.

 

1857

Singer, New York'ta ilk genel merkezini ve mağazasını açtı.

 

1863

Bu yıla kadar 22 patent sahibi olan Singer, anonim ortaklığa dönüştü. Yılda 20.000 dikiş makinesi satmaya başladı.

 

1867

Singer dikiş makineleri İngiltere'de Glasgow'da da üretilmeye başlandı. Böylece Singer, dünyadaki ilk denizaşırı firma unvanına sahip oldu.

 

1870

Singer'in "Kırmızı S Kızı" logosu kullanılmaya başlandı.

 

1889

Singer, ilk elektrikli dikiş makinesini üretti.

 

1904

Singer, Türkiye'de satış bürosu açtı. Türkiye'de fatura kesen ilk firma oldu.

 

1908

Türkiye'de II. Meşrutiyet'in ilanından sonra Singer bu olayı kutlamak için yeni bir model üretti: Hürriyet modeli.

 

1908

Singer'in New York'ta Broadway 149 numarada inşa edilen binası hizmete girdi. 47 katlı bina, dönemin en yüksek gökdeleniydi. Şirket bu binayı tam 54 yıl kullandı.

 

1913

Bir yılda 3.000.000 Singer dikiş makinesi satıldı.

 

1927

Singer, ilk dikiş kursunu New York'ta açtı.

 

1928

Singer, ilk elektrikli süpürgeyi üretti. Böylece, tasarım ve üretim gücünün, dikiş makinesiyle sınırlı olmadığını gösterdi. Singer, Featherweight (Tüy Siklet) modeli hafif dikiş makinesini piyasaya sürdü.

 

1939-45

İkinci Dünya Savaşı nedeniyle Singer, makine ve ev aletleri üretimini durdurdu. Yerine, savaş sanayiine yönelik üretime geçti.

 

1951

Singer, kuruluşunun 100. yılını kutladı. Yıllık satış 307.8 milyon Doları buldu.

 

1958

Singer hisseleri, New York borsasında alınıp satılmaya başlandı.

 

1962

Singer'in yönetim birimi, New York'ta RCA binasına taşındı.

 

1966

Konsolide satışlar 1 milyar Doları geçti.

 

1970

Konsolide satışlar 2 milyar Doları geçti.

 

1978

Touch-Tronic 2001 hafızalı dikiş makinesi ABD'de satışa sunuldu.

 

1979

Singer'in dünya genel merkezi, New York eyaletinin komşusu Connecticut eyaletindeki Stamford kentine taşındı.

 

1985

Singer, her türlü dikiş ihtiyacına ve bütçeye uyacak türden Miracle Machines (Mucize Makineler) modelini üretmeye başladı.

 

1986

Singer, süslemeli ve ileri düzeyde nakış yapabilen Fashionmaker modelini piyasaya sürdü.

 

1998

Singer, New York'a geri döndü.

 

1998

Singer, dünya piyasasındaki ilk bilgisayarlı dikiş makinesi olan Quantum XL-1000'i üretti. Bu makinenin kullandığı hafıza kartlarıyla karmaşık nakış işlerini yapmak kolaylaştı.

 

1999

Singer, Game Boy teknolojisi kullanarak tamamen bilgisayarla çalışan bir dikiş makinesi üretmek üzere Nintendo bilgisayar şirketiyle anlaştı.

 

2000

Singer, Game Boy teknolojisiyle çalışan Izek modeli dijital dikiş makinesini satışa sundu.

 

2001

Singer, kuruluşunun 150. yılını 12 Ağustos'ta kutladı.

 

2004

Singer,Türkiye'de 100. yılını kutladı.

 

2008

Singer, en uygun fiyat ve hızlı teslimat garantisi ile netteENucuz.com'da satılmaya başladı.

Diğer Haber Başlıkları

 Samsung yeni nesil klimalar Türkiye'de...
 Siemens Ankastre Ocak İndüksiyonlu ( Tencere Seti Hediyeli)
 Kurban Bayramına Özel Derin Dondurucular burada
 En ucuz saat burada...
 Havalar soğuyor ısıtıcınızı aldınızmı?
 Kahve keyfinize keyif katın...
 Fırsatı Kaçırmayın
 Bu yaz Çok Sıcak Olacak
 Samsung Klima
 Bebek Arabası & Puset
 Infrared Isıtıcı Nedir?
 Termikel Şıklığı Evinizde..
 Radyatör ve Fanlı Isıtıcılar
 Pfaff Dikiş Makineleri
ESKİ HAVAALANI CAD. NO:33 ÇİĞLİ / İZMİR